Varroáza - termín pro odevzdání vzorků měli

12. 1. 2024

Vážení zákazníci,
rádi bychom Vás informovali, že se blíží termín odevzdání vzorků měli pro vyšetření na varroázu. Vzorky musí být odevzdány k vyšetření do 15. 2. 2024.

Vzorky můžete doručit osobně, nebo můžete využít naše bezplatné svozové linky.

Naše akreditovaná laboratoř zajišťuje diagnostiku varroázy, která je založena na nálezu a identifikaci Varroa destructor v měli (flotační metodou), na plodu, nebo na včelách (makroskopickým vyšetřením).

Vzorky zasílejte zabalené dle instrukcí níže - fotogalerie. Žádanky k vyšetření tiskněte v programu CIS (centrální informační systém), nebo použijte žádanku, kterou naleznete ke stažení viz. níže.

Varroáza je v současnosti nejzávažnější onemocnění včel, které způsobuje parazitický roztoč Varroa destructor (dříve nazývaný V. jacobsoni, česky kleštík). Při větším napadení plodu se líhnou včely s nedokonale vyvinutými křídly, zadečkem a zakrnělýma nohama, které vynášejí dělnice před úl, kde postižené včely hynou.

Každý chovatel včel je povinen odebrat a odevzdat vzorky zimní měli k vyšetření na varroázu od všech včelstev na všech stanovištích v ČR. Více informací o varroáze se dozvíte zde.

Ke stažení

Typ souboru Název Velikost
žádanka včely.doc 0,3 MB Stáhnout
žádanka včely.pdf 0,1 MB Stáhnout

Fotogalerie