Vzteklina

Virové onemocnění způsobené viry rodu Lyssavirus postihující nervový systém savců přenášející se většinou pokousáním infikovanými jedinci prostřednictvím slin. Neléčené onemocnění je fatální.

Popis

Vzteklina je infekční onemocnění savců virového původu, které končí smrtí nakaženého hostitele. Mezi původce vztekliny kromě „klasického/psího“ viru vztekliny patří také ostatní viry rodu lyssavirus, přenášené netopýry. K nakažení většinou dochází pokousáním zvířetem, které virus vztekliny vylučuje slinami. Prvotně se virus vztekliny pomnoží v pokousané tkáni a dále se šíří prostřednictvím nervů do centrálního nervového systému, kde se masivně množí a způsobuje fatální encefalitidu.

Důležitou roli v přenosu vztekliny hrají rezervoárová zvířata (liška, vlk, šakal, mýval atd.), která mohou vzteklinu přenášet na ostatní savce. Z tohoto důvodu přistoupily evropské státy k orální vakcinaci těchto rezervoárových zvířat, v prostředí střední Evropy hlavně lišek, čímž byla vzteklina (v kombinaci s povinnou vakcinací psů) na území Evropy téměř eradikována. Poslední případ „klasické“ vztekliny na území ČR byl zaznamenán v roce 2002 a od roku 2004 je dle OIE území ČR oficiálně prosté vztekliny. Přesto i nadále organizuje SVS ČR vyšetřování rezervoárových zvířat (liška, psík mývalovitý) na vzteklinu v počtu 4 kusů na 100 km2 na celém území našeho státu. V indikovaných případech se vyšetřují ostatní zvířata podezřelá z nakažení vzteklinou.

Z důvodu cestování se zvířaty vakcinovanými proti vzteklině do „třetích zemí“, případně dovozu vakcinovaného zvířete pocházejícího ze „třetí země“, provádí naše laboratoř jako jediná v ČR vyšetření titru protilátek po vakcinaci. Vyšetření titru protilátek proti vzteklině provádíme také z důvodu ověření účinnosti vakcinace, a to i u lidí.

Výsledky a informace virologie a sérologie

251 031 704
251 031 302
ester.kucerova@svupraha.cz

Ke stažení

Typ souboru Název Velikost
Vyšetření - Vzteklina 0,5 MB Stáhnout
Vyšetření - Vzteklina 0,1 MB Stáhnout

Časté dotazy

Jaká je přibližná cena vyšetření?

sérologické vyšetření (FAVN) 1800 Kč

průkaz viru (IFR) 413 Kč

průkaz viru (RT-PCR) 880 Kč

+ poštovné

 

Jaké vzorky jsou na vyšetření vhodné a jaké množství vzorku je k vyšetření potřeba?

Na vyšetření protilátek proti vzteklině (FAVN test) je vždy nutné odebrat srážlivou krev a pokud možno sraženou krev odstředit, čímž se získá krevní sérum. Odesláním krevního séra místo sražené krve se dá předejít možné hemolýze vzorku.

 

Alespoň 0,5ml krevního séra.

Jak dlouho trvá vyšetření?

FAVN test děláme dvakrát týdně, v pondělí a ve středu. Výsledky jsou k dispozici následující středu, respektive v pátek.

Jaké množství protilátek musí vakcinované zvíře mít, aby mohlo vycestovat z EU a vrátit se zpět?

Minimální množství protilátek, které musí být ze vzorku krevního séra zjištěno, je 0,5 MJ/ml. Zároveň toto množství protilátek zaručuje chráněnost vakcinovaného zvířete vůči nakažení vzteklinou.

Je možné vzorek doručit sám, případně rovnou za vyšetření zaplatit?

Vzorek můžete na naše pracoviště doručit sami. Standardní pracovní doba je u nás od 7:30 do 16:00, nicméně od 16:00 do 19:00 vzorky v hlavní budově ústavu přebírá naše služba pro příjem vzorků. Mimo výše uvedené časy je možné vzorek předat na naší vrátnici.

Mohl/a bych si výsledky i vyzvednout?

Výsledky vyšetření je možné si vyzvednou (a zaplatit za vyšetření) osobně v době od 7:30 do 15:30. Vždy je vhodné se nejdříve telefonicky či emailem informovat, zda je výsledek připraven k vyzvednutí. Pokud si majitel přeje výsledek osobně vyzvednout, prosíme o uvedení této možnosti do žádanky.

Jak dlouho a za jakých podmínek mohu vzorek uchovávat doma?

Vzorek je vhodné po odběru co nejdříve doručit do laboratoře. Přesto je možné krátkodobě (dny) vzorek uchovávat při chladničkové teplotě (2-8°C) ve tmavém prostředí. Pro dlouhodobé skladování je vhodné krevní séra skladovat zamražená alespoň na -20°C. Pro případ potřeby dlouhodobého skladování vzorků vždy raději kontaktujte naši laboratoř.