Popis
Původce onemocnění je nejčastěji diagnostikován ve včelí měli, která se také používá pro účely monitoringu. Dále je možno provést vyšetření z plástu vykazujícího klinické příznaky onemocnění, kterými jsou zpočátku mezerovitý plod, ztmavlá, propadlá a občas proděravělá víčka. Napadené včelí larvy pak mají šedožlutou až tmavohnědou barvu. V dalším stádiu se larvy přeměňují v lepkavou, hlenovitou hmotu, která se dá z buněk vytáhnout jako vlákno dlouhé několik centimetrů. Konečným stádiem je rozložení larvy na příškvar, který pevně lpí na spodní stěně buňky. Vyšetření dospělých včel na přítomnost původce moru včelího plodu je naopak nejméně průkazné.
Odběr dle Metodiky kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2019 zahrnuje tato povinná vyšetření
1. Povinné úkony hrazené ze státního rozpočtu
EpM120 – Vyšetření směsných vzorků měli v rizikových oblastech (po 2 letech od zrušení ochranného pásma). Vyšetřování se provádí mimo současná ochranná pásma v oblasti, která byla před dvěma lety ohniskem nebo ochranným pásmem a pokud se v následujících letech nevyšetřovalo. Vyšetřuje se směsný vzorek měli odebraný k tomuto účelu ze stanoviště včelstev. Vzorky měli se odebírají z podložek, které jsou umístěny na dně úlů nejméně 14 dnů. Jeden směsný vzorek může obsahovat včelí měl maximálně od 25 včelstev.
EpM160 – Vyšetření směsných vzorků měli od všech včelstev na všech stanovištích v ochranném pásmu vymezeném v mimořádných veterinárních opatřeních nařízených krajskou veterinární správou. Vzorky včelí měli se odebírají v termínech a frekvenci určených v mimořádných veterinárních opatřeních nařízených pro dotčené ochranné pásmo. Jeden směsný vzorek může obsahovat včelí měl nejvýše od 10 včelstev.
2. Povinný úkon hrazený chovatelem zvířat
ExM110 Bakteriologické Vyšetření směsných vzorků měli od všech včelstev na stanovišti. Vzorky měli se odebírají z podložek, které jsou umístěny na dně úlů nejméně 14 dnů. Jeden směsný vzorek může obsahovat včelí měl maximálně od 25 včelstev. Vyšetření nesmí být starší 12 měsíců (rozhodné je datum odběru vzorku) a provádí se:
a) před přemístěním včel (včetně včelích matek) nebo včelstev mimo katastrální území tvořící obec
b) v případě kočovných včelstev na stanovišti, na kterém jsou včelstva zazimována