Vzteklina

Onemocnění způsobené viry rodu Lyssavirus postihují nervový systém savců. Přenáší se většinou pokousáním infikovanými jedinci prostřednictvím slin. Neléčené onemocnění je fatální.

Od roku 2004 je dle OIE území ČR oficiálně prosté vztekliny díky orální vakcinaci volně žijících zvířat (liška, psík mývalovitý) a povinné vakcinaci psů. Přesto i nadále organizuje SVS ČR preventivní monitoring rezervoárových zvířat na vzteklinu na celém území našeho státu. V indikovaných případech se vyšetřují i ostatní zvířata podezřelá z nakažení vzteklinou.

Z důvodu cestování se zvířaty vakcinovanými proti vzteklině do „třetích zemí“, případně dovozu vakcinovaného zvířete pocházejícího ze „třetí země“, provádí naše laboratoř jako jediná v ČR vyšetření titru protilátek po vakcinaci. Stanovení antirabických protilátek provádíme také z důvodu ověření účinnosti vakcinace, a to i u lidí.

Popis

Stanovení antirabických protilátek – virus neutralizační test (FAVN)

Na vyšetření protilátek proti vzteklině (FAVN test) je vždy nutné odebrat srážlivou krev a pokud možno sraženou krev odstředit, čímž se získá krevní sérum. Odesláním krevního séra (alespoň 0,5ml krevního séra) místo sražené krve se dá předejít možné hemolýze vzorku.

Vyšetření na protilátky proti vzteklině trvá 8-10 dní.

Minimální množství protilátek, které musí být ze vzorku krevního séra zjištěno, je 0,5 MJ/ml. Zároveň toto množství protilátek zaručuje chráněnost vakcinovaného zvířete vůči nakažení vzteklinou.

Aktuální cenu vyšetření naleznete v našem ceníku psi a kočky. Na tento druh testu je nutné zaslat speciální formu žádanky, kterou naleznete v sekci ke stažení.

Stanovení viru vztekliny

Při podezření na onemocnění vzteklinou provádíme průkaz viru u uhynulých zvířat pomocí metody IFR a RT-PCR. Aktuální cenu vyšetření naleznete v našem ceníku.

Virologie a sérologie

MVDr. Helena Mikulcová
770 118 898
helena.mikulcova@svupraha.cz

Vedoucí oddělení virologie a sérologie

MVDr. Jitka Horníčková
604 917 488
jitka.hornickova@svupraha.cz

Virologie a sérologie

MVDr. Roman Masopust
770 118 901
roman.masopust@svupraha.cz

Vedoucí oddělení molekulární biologie

RNDr. Alexander Nagy, Ph.D.
770 118 897
alexander.nagy@svupraha.cz

Výsledky a informace virologie a sérologie

Ester Kučerová
251 031 302
ester.kucerova@svupraha.cz

Ke stažení

Typ souboru Název Velikost
Vyšetření - Vzteklina 0,5 MB Stáhnout
Vyšetření - Vzteklina 0,1 MB Stáhnout

Časté dotazy

Je možné vzorek doručit sám, případně rovnou za vyšetření zaplatit?

Vzorek můžete na naše pracoviště doručit sami. Standardní pracovní doba je u nás od 7:30 do 16:00, nicméně od 16:00 do 19:00 vzorky v hlavní budově ústavu přebírá naše služba pro příjem vzorků. Mimo výše uvedené časy je možné vzorek předat na naší vrátnici.

Mohl/a bych si výsledky i vyzvednout?

Výsledky standartně zasíláme pomocí České pošty. Další možností je zaslání výsledků pomocí emailu nebo osobního vyzvednutí (od 7:30 do 15:30 hod.). Pokud si majitel přeje výsledek osobně vyzvednout, nebo přednostně poslat emailem, prosíme o uvedení této možnosti do žádanky s uvedením emailové adresy. V případě osobního vyzvednutí je vždy vhodné se nejdříve telefonicky či emailem informovat, zda je výsledek připraven k vyzvednutí.

Jak dlouho a za jakých podmínek mohu vzorek uchovávat doma?

Vzorek je vhodné po odběru co nejdříve doručit do laboratoře. Přesto je možné krátkodobě (dny) vzorek uchovávat při chladničkové teplotě (2-8°C) ve tmavém prostředí. Pro dlouhodobé skladování je vhodné krevní séra skladovat zamražená alespoň na -20°C. Pro případ potřeby dlouhodobého skladování vzorků vždy raději kontaktujte naši laboratoř.

Lze doručit vzorky do laboratoře i ve dnech, kdy se test provádí, aby byl vyšetřen tentýž den?

Pokud bude vzorek doručen do laboratoře v pondělí nebo ve středu do 9:00 hod., bude vzorek analyzován týž den.