Kromě rutinní laboratorní analýzy se laboratoř věnuje projektům zaměřeným na vývoj a implementaci nových metod a technologií, a to zejména v oblasti diagnostické virologie.
Vývoj a validace RT-qPCR metody pro univerzální detekci viru chřipky A
Extrémní genetická variabilita viru chřipky A představuje zásadní problém v molekulární detekci tohoto významného humánního i veterinárního patogenu. Kontinuální změna v čase, široký hostitelský okruh, včetně možností zoonotických infekcí a reverzních zoonóz, detekci viru chřipky A zásadním způsobem ztěžují, následkem čehož je nutnost neustálé modifikace stávajících metod, eventuálně zavádění metod nových. Z uvedeného důvodu jsou současné RT-qPCR metody spíše navrženy na detekci viru chřipky A u jednotlivých hostitelských kategorií, například pro aviární influenzu, sezonní chřipku A u lidí, detekci u prasat nebo koní. Nejenže jsou tyto metody odlišné – často se doporučuje několik metod pro detekci chřipky A i u daného hostitele. Například aktuální WHO manuál uvádí 4 různé RT-qPCR metody pro detekci chřipky A u lidí.
Naše předchozí práce, která byla zaměřená na analýzu variability M segmentu viru chřipky A porovnáním úplné databázové kolekce sekvencí ze všech subtypů, hostitelů a ohnisek v letech 1919–2018 (více než 90 000 sekvencí), identifikovala přítomnost vysoce konzervativních oblastí. V návaznosti na uvedené výsledky je naším cílem navrhnout a plně validovat univerzální RT-qPCR metodu použitelnou pro rutinní monitoring viru chřipky A nejen u lidí, ale i u prasat, ptáků a dalších hostitelských druhů s kapacitou detekce zoonotických infekcí, včetně nových potenciálně pandemických kmenů.