Západonilská horečka

Západonilská horečka je virové onemocnění způsobené flavivirem, které primárně postihuje ptáky, ale může nakazit i koně a lidi. Virus se šíří prostřednictvím infikovaných komárů, kteří slouží jako přenašeči mezi ptáky a dalšími obratlovci.
U ptáků se příznaky západonilské horečky mohou lišit podle druhu, ale často zahrnují letargii, načepýřené peří, ztrátu koordinace, třes, křeče a náhlý úhyn. Některé druhy ptáků, zejména krkavcovití, jsou zvláště náchylní k infekci a mohou sloužit jako indikátory přítomnosti viru v dané oblasti.
U koní se nemoc projevuje především neurologickými příznaky, jako jsou ataxie (poruchy koordinace), slabost končetin, svalový třes, deprese, ztráta chuti k jídlu a horečka. V závažných případech může dojít k paralýze a úhynu. Mnoho nakažených koní však nevykazuje žádné příznaky.
Prevence u koní spočívá především v vakcinaci a kontrole populace komárů. Pro ptáky neexistuje specifická léčba ani vakcína, a proto je důležité zaměřit se na kontrolu přenašečů a monitoring populací volně žijících ptáků.

Popis

Možnosti vyšetření:

  • sérologické vyšetření: - ELISA (IgG, IgM)
  • virologické vyšetření: PCR

Vedoucí oddělení virologie a sérologie

MVDr. Jitka Horníčková
604 917 488
jitka.hornickova@svupraha.cz

Vedoucí oddělení molekulární biologie

RNDr. Alexander Nagy, Ph.D.
770 118 897
alexander.nagy@svupraha.cz

Výsledky a informace virologie a sérologie

Ester Kučerová
251 031 302
ester.kucerova@svupraha.cz