Kromě rutinní laboratorní analýzy se naše pracoviště věnuje i projektům zaměřeným na vývoj nových qPCR metod pro detekci některých virů, na postupy a modifikace vedoucí ke zdokonalení již stávajících metod. V tomto směru je možné naše aktivity rozdělit na tři oblasti.
- Vývoj a validace RT-qPCR metody pro univerzální detekci cirkovirů u papoušků
- Vývoj a validace RT-qPCR metody pro univerzální detekci viru chřipky A
- Inovativní přístupy v navrhování qPCR metod
Vývoj a validace RT-qPCR metody pro univerzální detekci cirkovirů u papoušků
Papouščí cirkovirus (psittacine beak and father disease virus, PBFDV,) je závažná virová nákaza především mladých papoušků, která představuje významnou hrozbu pro všechny chovatele exotického ptactva, včetně zoologických zahrad. Rychlé vyšetření je klíčovým faktorem pro včasnou detekci a zabránění šíření této nebezpečné nákazy. Význam viru PBFDV kontrastoval z dlouholeté absence qPCR detekční metody. Ve snaze zrychlit detekci viru PBFDV naše laboratoř vyvinula a validovala první qPCR metodu s využitím hydrolyzační sondy (TaqMan qPCR) pro univerzální detekci viru BFDV.
Vývoj a validace RT-qPCR metody pro univerzální detekci viru chřipky A
Extrémní genetická variabilita viru chřipky A představuje zásadní problém v molekulární detekci tohoto nebezpečného humánního i veterinárního patogenu. Kontinuální evoluce ve druhově specifických liniích a vysoká genetická proměnlivost detekci viru chřipky A zásadním způsobem ztěžují. Následkem je nutnost modifikace stávajících metod, eventuálně zavádění nových metod. Z uvedeného důvodu RT-qPCR metody jsou navrženy na detekci viru chřipky A u jednotlivých hostitelských kategorií, například pro aviární influenzu, sezónní chřipku A u lidí, detekci chřipky u prasat nebo koní. Metody jsou odlišné a často se doporučuje několik metod pro detekci chřipky A i u daného hostitele.
Naším cílem bylo uplatnit holistický přístup a navrhnout metodu na univerzální detekci viru chřipky A bez ohledu na hostitelský původ. Výslední „One Health“ RT-qPCR technika představuje v současnosti jednu z doporučených metod Evropské referenční laboratoře.
Inovativní přístupy v navrhování qPCR metod
Základním omezením v navrhování qPCR metod pro detekci virů je jejich vysoká genetická variabilita. V odborných publikacích níže jsme navrhli přístupy, jak tento nepříznivý jev limitovat a to robustní sekvenční analýzou pro zjištění evolučně konzervativních, nebo semikonzervativních oblastí, zavedení další sondy do reakce qPCR, nebo integrace výhod dvou základních modifikací qPCR a to sekvenčně nespecifické a sekvenčně specifické detekce do jediné metody.