Trichomonádová nákaza (Tritrichomonas foetus - pohlavní aparát)

Na trichomonády u skotu vyšetřujeme pomocí mikroskopického nativního preparátu a kultivací výplašky předkožkového vaku býků a cervikovaginální výtěry, výplachy nebo výtoky krav a jalovic dodané v dobře uzavíratelných zkumavkách s vlažným sterilním fyziologickým roztokem (3 - 10 ml).

Vzorky musí být udržovány při teplotě 20 - 25°C, chráněny před světlem.

O zásilce vzorků k vyšetření na trichomonády je nutné VŽDY INFORMOVAT LABORATOŘ MINIMÁLNĚ 1 PRACOVNÍ DEN PŘEDEM, aby vyšetření mohlo být zahájeno v den odběru vzorku. V případě většího počtu vzorků (>10) informujte laboratoř alespoň 3 pracovní dny předem. Při využití našich svozových linek je nutná domluva předem s vedoucím svozových linek. Veškeré kontakty jsou uvedeny níže v záložce "kontakty".

Na vyšetření na T. foetus se vztahuje Metodika kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace

Vzorky zasílejte společně s řádně vyplněnou žádankou, včetně vaší e-mailové adresy a telefonu. Žádanku je možné stáhnout zde v záložce "ke stažení".

 

Popis

Tritrichomonas (Trichomonas) foetus způsobuje trichomonózu skotu, přenáší se pohlavně, pomůckami kontaminovanými pohlavními sekrety, inseminací. Býci mohou být bezpříznakoví přenašeči. Výjimečně u nich T. foetus působí zánět žaludu a předkožky.

U krav způsobuje zánět pochvy, dělohy, potraty v prvním trimestru, někdy až neplodnost. Přenáší se pohlavní cestou, kontaminací pomůcek, inseminací. V Evropě je prevalence téměř nulová.

 

Postup odběru

Prepuciální výplašek se získá pomocí 20-30 ml teplého fyziologického roztoku po dokonalém promnutí předkožkového vaku. Tekutina se odebere do sterilní vzorkovnice nebo zkumavky.

Množství potřebné pro vyšetření na T. foetus je min. 10 ml.

Cervikovaginální hlen se získá aspirací (za pomoci inseminační pipety) nebo výplachem dutiny vagíny pomocí 20-30 ml teplého fyziologického roztoku. Výtěry z vaginy a z krčku děložního se provádějí sterilními tampony, které se před odběrem navlhčí teplým sterilním fyziologickým roztokem. Po odběru se tampon vloží do sterilní zkumavky s vlažným fyziologickým roztokem.

Množství potřebné pro vyšetření na T. foetus je 3-10 ml.

Parazitologie

Ing. Ondřej Máca, Ph.D.
770 119 013
ondrej.maca@svupraha.cz