Campylobacter fetus - pohlavní aparát

Bakterie Campylobacter fetus subsp. venerealis způsobuje pohlavně přenosné onemocnění skotu - genitální kampylobakteriózu.

Popis

K přenosu infekce dochází zejména v přirozené plemenitbě, ale existuje riziko šíření onemocnění i při umělé inseminaci.

U býka se Campylobacter fetus vyskytuje na předkožce, žaludu penisu a v distální části močové trubice, aniž by vyvolával patologické změny. U krávy infikuje pochvu, krček děložní, dělohu a vejcovody. Zde může zapříčinit poruchu koncepce nebo zmetání.

Průkaz se provádí kultivačním vyšetřením, které trvá nejméně 6 dní. Suspektní kolonie jsou typovány metodou MALDI-TOF, popř. dále konfirmovány metodou PCR.

 

Postup odběru

Prepuciální výplašek se získá zavedením 20-30 ml pufrovaného fyziologického roztoku (PBS) do prepuciálního vaku, po masáži 15-20 sekund se tekutina odebere do sterilní vzorkovnice (kelímek, stříkačka, zkumavka). Minimální množství potřebné pro vyšetření je 10 ml.

Smegma je odebíráno seškrabem, aspirací anebo výplachem umělé vagíny (20–30 ml PBS) po odběru semene.

Semeno by mělo být odebráno za (pokud možno) aseptických podmínek, vzorek by měl být zředěn pufrovaným fyziologickým roztokem (PBS).

Cervikovaginální hlen se získá aspirací (za pomoci inseminační pipety) nebo výplachem dutiny vagíny 20-30 ml pufrovaného fyziologického roztoku (PBS).

V případě abortu lze vyšetřit zmetky (játra, plíce, obsah žaludku) a placentu.

 

Transport vzorků

Vzorky musí být zpracovány v den odběru. Přepravují se při teplotě 4-10 °C chráněny před světlem.

O zásilce vzorků prostřednictvím svozových linek je třeba informovat laboratoř předem, abychom zaručili včasné dodání do laboratoře. V případě zásilky většího počtu vzorků (>10) informujte laboratoř alespoň 3 dny předem.

Bakteriologie

MVDr. Ilona Parmová
770 118 908
ilona.parmova@svupraha.cz

Bakteriologie

MVDr. Eva Patrasová
770 147 408
eva.patrasova@svupraha.cz