Tuberkulóza ptáků

Tuberkulóza ptáků (aviární tuberkulóza) je chronické onemocnění ptáků i jiných zvířat způsobené bakterií Mycobacterium avium ssp. avium. Onemocnění může být za určitých okolností přenosné i na člověka.

Popis

Diagnostika aviární tuberkulózy se může provádět v terénu tuberkulinační zkouškou.

U podezřelých poražených, utracených nebo uhynulých kusů se provede pitva (resp. jateční prohlídka) a odeberou se vzorky k potvrzení v laboratoři.

Intravitální diagnostika vzorků v laboratoři má pouze omezenou vypovídací hodnotu a je využívána pouze v případech, kdy nejsou důvody porážce či utracení zvířete, např. k preventivnímu vyšetření exotických ptáků.

 

Používané metody

Vyšetření provádíme bakterioskopicky, kultivačně, histologicky a metodou PCR.

Bakterioskopické vyšetření barvením dle Ziehl-Neelsena je rychlou, avšak pouze orientační metodou. Bakterioskopie se vždy provádí s kultivačním vyšetřením, ale lze ji objednat i samostatně.

Kultivační vyšetření je citlivá metoda, doba vyšetření je 6 týdnů. V případě pozitivního nálezu následuje konfirmace narostlých kolonií metodou PCR.

Vzorky lze vyšetřit i přímo metodou PCR.

Při histologické vyšetření se sledují charakteristické změny tkáně, doplňuje se o barvení Ziehl-Neelsenem.

Bakteriologie

MVDr. Ilona Parmová
770 118 908
ilona.parmova@svupraha.cz

Bakteriologie

MVDr. Eva Patrasová
770 147 408
eva.patrasova@svupraha.cz

Časté dotazy

Jaké vzorky se jsou vhodné k vyšetření?

K vyšetření se zasílají chlazené nebo zmrazené vzorky mízních uzlin nebo orgánů. Pro histologické vyšetření nesmí být vzorek zmrazen.

Pro intravitální vyšetření vzorků v laboratoři jsou vhodné výtěry z pharyngu, rektální výtěry nebo trus.