Paratuberkulóza

Paratuberkulóza (Johneho choroba) je chronický zánět tenkého střeva přežvýkavců způsobovaná bakterií Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis (MAP).

Popis

Klinické příznaky paratuberkulózy u skotu jsou pomalu progresivní hubnutí a průjem, který je zpočátku intermitentní a postupně se stává závažnějším až je přítomen trvale. Podobně je tomu u farmově chovaných jelenů. Průjem je méně častý u malých přežvýkavců.

 

Nabízíme sérologické, kultivační, bakterioskopické vyšetření a vyšetření metodou PCR.

Bakterioskopické vyšetření na acido-alkohol rezistentní tyčinky barvením dle Ziehl-Neelsena je rychlou orientační metodou vhodnou pro vzorky trusu i sekčního materiálu. Bakterioskopie se vždy provádí s kultivačním vyšetřením, ale lze ji objednat i samostatně.

Kultivační vyšetření se provádí z trusu nebo sekčního materiálu. Jedná se o nejcitlivější metodu. Doba vyšetření je 3 měsíce. V případě pozitivního nálezu následuje konfirmace narostlých kolonií metodou PCR.

Průkaz metodou PCR se provádí z trusu nebo sekčního materiálu. Metoda je vhodná k potvrzení onemocnění při klinických projevech onemocnění.

V našich laboratořích je možnost testování protilátek.

 

Bakteriologie

MVDr. Ilona Parmová
770 118 908
ilona.parmova@svupraha.cz

Bakteriologie

MVDr. Eva Patrasová
770 147 408
eva.patrasova@svupraha.cz

Virologie a sérologie

MVDr. Roman Masopust
770 118 901
roman.masopust@svupraha.cz

Vedoucí oddělení molekulární biologie

RNDr. Alexander Nagy, Ph.D.
770 118 897
alexander.nagy@svupraha.cz

Časté dotazy

Jaký materiál je vhodný k vyšetření?

- K vyšetření živých zvířat se zasílá krev pro sérologické vyšetření nebo čerstvý trus.

- Při pitvě nebo při prohlídce po porážce se odebírá část tenkého střeva (ileum, ileocekální chlopeň) a střevní mízní uzlina.