Včelí mor

Mor včelího plodu (americká hniloba včelího plodu) je nákaza larev včel, která se vyskytuje na celém světě. Původcem je Paenibacillus larvae, což je grampozitivní bakterie, která tvoří miliony odolných spor v každé infikované larvě. Spory se následně dostanou do trávicího traktu včelích larev ve fázi otevřeného plodu, kde vyklíčí, pomnoží se, zničí buňky žaludeční výstelky, proniknou do hemolymfy a dalších tělesných tkání.

Diagnostika původce onemocnění je založena speciální bakteriologické kultivaci s následnou identifikací metodou MALDI-TOF nebo na přímé molekulárně genetické detekci.

Popis

Původce onemocnění je nejčastěji diagnostikován ve včelí měli, která se také používá pro účely monitoringu. Dále je možno provést vyšetření z plástu vykazujícího klinické příznaky onemocnění, kterými jsou zpočátku mezerovitý plod, ztmavlá, propadlá a občas proděravělá víčka. Napadené včelí larvy pak mají šedožlutou až tmavohnědou barvu. V dalším stádiu se larvy přeměňují v lepkavou, hlenovitou hmotu, která se dá z buněk vytáhnout jako vlákno dlouhé několik centimetrů. Konečným stádiem je rozložení larvy na příškvar, který pevně lpí na spodní stěně buňky. Vyšetření dospělých včel na přítomnost původce moru včelího plodu je naopak nejméně průkazné.

Odběr se provádí dle Metodiky kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace

Bakteriologie

MVDr. Tomáš Černý
770 118 912
tomas.cerny@svupraha.cz

Ke stažení

Typ souboru Název Velikost
Vyšetření - Včely 0,3 MB Stáhnout
Vyšetření - Včely 0,1 MB Stáhnout

Časté dotazy

Jaký materiál je potřeba odebrat k vyšetření?

K laboratornímu vyšetření se nejčastěji zasílá včelí měl. Dále může být zaslán vzorek plástu s podezřelým plodem nebo příškvary (bez medových zásob o velikosti nejméně 10x15 cm) nebo vzorek medových zásob o hmotnosti 100 g. Vzorky měli by měly být zasílány v papírových (prodyšných) vzorkovnicích. Plást by měl být také prodyšně zabalen do papírového obalu např. do obálky.

Je u Vás možné provést z jednoho vzorku včelí měli vyšetření jak na mor včelího plodu, tak i na přítomnost varroázy?

Ano. Nezbytnou podmínkou však je dostatečné množství zaslané včelí měli (min. 1,5 g, což odpovídá jedné čajové lžičce). Dále je nezbytné vyznačit požadavek na obě vyšetření v objednávce.

Jak dlouho trvá vyšetření

Detekce původce moru včelího plodu je poměrně složitá procedura, a proto je potřeba počítat s dobou minimálně 10‑14 dní.