Obchodní název objektu a jeho historie

Školicí středisko má kromě své hlavní činnosti povolenou i jinou, zejména ubytovací činnost. Především pro zahraniční klientelu neoficiálně používá obchodní název, který je odvozen od jména patrona kovářů a veterinářů – sv. Eligia

ELIO garni ***

 

Svatý Eligius (* 588 u Limoges ve Francii – † 1. 12. 660 v Noyon)
Zlatník a mincmistr na dvoře franských králů z dynastie Merovejců Chlothara II. a Dagoberta. Byl i královským poradcem. Vyznačoval se velkým sociálním cítěním – vykupoval otroky z otroctví, zakládal kláštery a špitály. Zajímal se o koně. V padesáti letech věku se stal knězem (638) a brzy poté dosáhl hodnosti biskupa. V dalších dvou desetiletích se zaměřil na obracení pohanů na víru ve Flandrech.
Na malbě na skle v chrámu ve Freiburgu je zachycený legendární zázrak. Biskup při podkování neklidného koně nejdříve odňal koni nohu, aby ji mohl v klidu podkovat a pak ji znovu připevnil. Patron kovářů. Zobrazován jako kovář v zástěře. Atributy – kladivo, kleště, kovadlina, kovářský měch. Protože kováři byli ve středověku nejvýznamnějšími léčiteli koní, stal se i patronem jejich léčitelské činnosti a potažmo činnosti veterinářské.


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© 2012 Státní veterinární ústav Praha