Metody

Diagnostické metody oddělení patologie

Patoanatomická pitva

Je to základní diagnosticá metoda obsahující makroskopické posouzení orgánů a tkání  se stanovením jejich změn a příčinné souvislosti s výsledky dalších vyšetření (bakteriologické, parazitologické, histologické, virologické, toxikologické aj.) a anamnézou (údaji o průběhu onemocnění).

Histopatologické vyšetření

Pomocí mikroskopu a speciálních barvících technik umožňuje posoudit patologické změny na buněčné úrovni. Je nezastupitelná při posuzování nádorů a kožních změn.

Cytologické vyšetření

Moderní a rychlá metoda vyšetření bioptátů, punktátů a sedimentů ze živých zvířat. Umožňuje základní orientaci v patologických procesech.

Přímá imunofluorescence

Rychlá a vysoce specifická metoda k diagnostice virových infekcí. Používá fluorescenční mikroskop a specifické fluorescenční protilátky proti jednotlivým druhům virů.

Kryostatové techniky

Zmražení tkání umožňuje rychlou přípravu a barvení tkáňových řezů. Využívá se především v histologickém vyšetření potravin – stanovení kostních úlomků v masných výrobcích a v imunofluorescenci.

Elektronová mikroskopie

Elektronový mikroskop JEM-1011 se zvětšením až 600 000x umožňuje stanovit morfologii virů ve tkáních a biologickém materiálu.

Rentgenologické vyšetření

Používáme ve forenzní patologii  při hledání projektilů  a střel v případě podezření ze zastřelení.


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© 2012 Státní veterinární ústav Praha