Metody

Diagnostika protozoárních infekcí (onemocnění vyvolaná parazitárními prvoky)

Na přítomnost prvoků, včetně jejich různých vývojových stadií, laboratoř provádí vyšetřování krevních roztěrů, prepuciálních výplašků, svaloviny, žaludečně – střevních (gastrointestinálních) obsahů a seškrabů slizničních epitelů střev, různých orgánů, tkání a vzorků exkrementů.

Diagnostika helmintózních infekcí (onemocnění vyvolaná motolicemi tasemnicemi a parazitickými červy)

Detekce parazitárních zárodků (vajíček, infekčních larev apod.) se provádí tzv. koprologickým vyšetřováním exkrementů, kterým se diagnostikují současně rovněž zárodky provoků – cysty a oocysty. U uhynulých nebo utracených zvířat se zjišťují dospělí helminté v orgánech a tkáních jejich obvyklé lokalizace.

Diagnostika infekčních larev Trichinella spp.

Akreditovaná parazitologická laboratoř provádí vyšetřování zejména svaloviny domácích a divokých prasat, ale i domácích užitkových (např. koní) a volně žijících zvířat (např. jezevec lesní, spárkatá zvěř apod.) případně dalších zvířat, u nichž lze výskyt tohoto parazita předpokládat a na speciální požadavek zákazníka.

Diagnostika ektoparazitárních nákaz

Laboratoř parazitologie provádí vyšetřování vzorků srsti, peří kožních seškrabů, výtěrů ze zvukovodů apod. na přítomnost ektoparazitů.

Diagnostika původců parazitárních onemocnění včel

Laboratoř provádí celoročně vyšetřování měli, zvláště zimní, uhynulých včel nebo zavíčkovaného plodu na přítomnost roztoče kleštíka včelího (Varroa destructor). Diagnostikuje dále prvoka Nosema spp. původců nosematózy a roztočíkovou nákazu včel (akarapidózu) vyvolanou Acarapis wodi.


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

© 2012 Státní veterinární ústav Praha